bulgaro - споделено в мрежата
новини и публикации на актуална тематика
Как да отглеждаме декоративни рибки
/

За мнозина може да бъде изненадващо, но декоративните рибки се намират на трето място в класацията за най-предпочитани домашни любимци. Тяхната елегантност и красота са двете основни причини, поради които аквариумите са все по-често срещани в домовете и работните помещения. Със своите привлекателни шарки и грациозни движения, аквариумните рибки могат да привлекат вниманието на всеки в продължение на часове. Но както всеки би могъл да се досети, отглеждането им изисква наличие на оборудване, което да осигури необходиматаим среда и с това тяхното здравословно състояние.

 

Независимо от вида на избраните рибки, филтриращите системи са неизменна част от оборудването за аквариуми. Те биват два вида – вътрешни и външни. Вътрешните филтри за акваруми са подходящи в случаите, когато вместимостта на избраният аквариум не надхвърля 75 литра. Както името им подсказва, те се поставят във вътрешната част и малко под нивото на водата. За да бъде възможно пречистването, всички вътрешни филтри разполагат с помпа в своята долна част. С тяхна помощ водата се засмуква, а в последствие тя преминава през самия филтър ( наподобяващ гъба) и се връща обратно в аквариума.

 

В случай, че се отглеждат повече на брой или по-екзотични рибки, е необходимо закупуванена външен филтър за аквариум. Те гарантират значително по-добро пречистване на водата, тъй като извършват механично, химично и биологично филтриране. Това означава, че са способни да отстранят всякакъв тип замърсители от аквариумната вода. Механичното филтриране служи за премахване на по-едри частици, като това става чрез филтър, играещ ролята на цедка. Чрез химичното филтриране водата се пречиства от вредни токсини, с помощта на активен въглен или различни йонообменни смоли. Биологичното филтриране се осъществява чрез използване на бактерии и служи за премахване на органичните отпадъци в аквариума – храна, екскременти, мъртви части от растения и т.н. Премахването на органичните вещества е от изключително важно значение, тъй като те могат да бъдат отровни за рибите.

 

Не е тайна, че всички риби също се нуждаят от кислород. В следствие от природните процеси всяко едно езеро, море или океан съдържа изобилие от кислородни частици, които се усвояват от морските създания. При аквариумите, тези процеси се осъществяват изкуствено, с помощта на техника. За достатъчното количество кислород в тях се грижат т. нар. въздушни помпи. На практика те ускоряват усвояването на кислород във водата и поддържат неговото ниво. В зависимост от броя на рибките и размерите на аквариума се препоръчват различни видове въздушни помпи. Съществуват модели, които са способни да изпомпват по-голямо количество кислород и по този начин позволяват в аквариума да се отглеждат по-голям брой рибки.

 

Водните помпи за аквариуми са важен компонент от всеки един аквариум. Те играят ключова роля за успешното филтриране на водата, тъй като осигуряват необходимата й циркулация.Освен това те са задължителна придобивка, в случаите когато се отглеждат рибки, нуждаещи се от водни течение. Причината за това е, че водните помпи осигуряват отлично движение на водата, като това може да послужи още за регулиране на нейното ниво или за активиране на различни устройства в аквариумите. Подобно на филтрите, днес са налични два типа водни помпи – вътрешни и външни, които са подходящи в зависимост от цялостното оборудване на аквариумите.